پایگاه اطلاع رسانی یاسر فراهانی

عنوان خبر: متن پیام رهبرانقلاب اسلامی که حجت‌الاسلام والمسلمین نواب آن را در صحرای عرفات قرائت کرد

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ الحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ صَلَّی اللهُ عَلی رَسولِهِ الکَریمِ الاَمین، مُحَمَّدٍ خاتَمِ النّبییّن، وَ عَلی آلِهِ المُطَهَّرین سیَّما بَقیَّة‌ِاللهِ فِی‌الاَرَضین، وَ عَلی اَصحابِهِ المُنتَجَبین وَ مَن تَبِعَهُم بِاِحسانٍ اِلی یَومِ الدّین.

🇮🇷موسم حج درهرسال، میعاد رحمت پروردگار بر امت اسلامی است.فراخوان قرآنیِ «وَ اَذِّن فِی النّاسِ بِالحَجّ» دعوت همگان درطول تاریخ بر سر این سفره‌ی رحمت است تا هم دل وجان خداجوی و هم نگاه واندیشه‌ی خردورز آنان از برکات آن بهره‌مند گردد و هر سال درسها وآموخته‌های حج بوسیله‌ی جماعاتی از مردم به سراسر جهان اسلام برسد.

🇮🇷در حج، اکسیر ذکر و عبودیت که عنصر اصلی در تربیت و پیشرفت و اعتلای فرد و جامعه است، ‌در کنار اجتماع و اتحاد که نماد امت واحده است، و همراه با حرکت بر گرد مرکز واحد و در مسیری با هدف مشترک که رمز تلاش و تحرک امّت بر پایه‌ی توحید است، و با یکسانی آحاد حج‌گزار و نبود تمایز که نشانه‌ی برداشتن تبعیض‌ها و همگانی کردن فرصتها است، مجموعه‌ئی از پایه‌های اصلی جامعه‌ی اسلامی را در نمائی کوچک نشان میدهد.هر یک از احرام و طواف و سعی و وقوف و رمی وحرکت وسکون در اعمال حج یک اشاره‌ی نمادین به بخشی از بدنه‌ی تصویری است که اسلام از اجتماع مطلوب خود ارائه کرده است.

🇮🇷تبادل دانسته‌ها و داشته‌ها میان مردم کشورها و مناطق دور از هم و تعمیم آگاهی‌ها و تجربه‌ها و خبرگیری از وضع وحال یکدیگر و زدودن بدفهمی‌ها و نزدیک کردن دلها و انباشتن توانها برای مقابله با دشمنان مشترک، دستاورد حیاتی و بسی بزرگ حج است که با صدها گردهمائی مرسوم و معمول نمیتوان آن را به‌دست آورد.

آئین برائت که به ‌معنی بیزاری از همه‌ی بی‌رحمی‌ها و ستمها و زشتی‌ها و فسادهای طواغیت هر زمان و ایستادگی در برابر زورگوئی و باج‌گیری مستکبران دورانها است، یکی از برکات بزرگ حج و فرصتی برای ملتهای مظلوم مسلمان است. امروز برائت از جبهه‌ی شرک و کفر مستکبران و دررأس آن امریکا، به ‌معنی برائت از مظلوم‌کشی وجنگ‌افروزی است، به ‌معنی محکوم کردن کانونهای تروریسم ازقبیل داعش و بلک‌واتر امریکائی است، به‌معنی نهیب امت اسلامی بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست وپشتیبانان و کمک‌کنندگان آن است. به‌معنی محکومیت جنگ‌افروزیهای امریکا ودستیارانش در منطقه‌ی حساس غرب آسیا وشمال افریقا است که رنج و مرارت ملتها را به نهایت رسانده و هر روزه مصیبتهای سنگینی بر آنان وارد کرده است. به‌معنی بیزاری از نژادپرستی و تبعیض براساس جغرافیا و نژاد ورنگ پوست است، به‌معنی بیرازی ازرفتار استکباری وخباثت‌آمیز قدرتهای متجاوز و فتنه‌انگیز دربرابر رفتار شرافتمندانه و نجیبانه وعادلانه‌ئی است که اسلام همه را به آن دعوت میکند.

🇮🇷اینها اندکی ازبرکات حج ابراهیمی است که اسلام ناب، ما را به آن فراخوانده است.و این، نماد مجسّمِ بخش مهمی از آرمانهای جامعه‌ی اسلامی است که هرسال به‌وسیله‌ی آحاد مردم مسلمان، به کارگردانی حج، نمایشی عظیم و پرمضمون پدید می‌آورد وبا زبانی گویا همه را به تلاش برای ایجاد چنین جامعه‌ئی فرا میخواند.

🇮🇷نخبگان جهان اسلام که جمعی ازآنان از کشورهای مختلف هم‌اکنون درمراسم حج حضور دارند، وظیفه‌ئی سنگین وخطیر بردوش میکشند. این درس‌ها باید به همت و ابتکار آنان به مجموعه‌ی ملتها وافکارعمومی منتقل شود و دادوستد معنوی اندیشه‌ها وانگیزه‌ها و تجربه‌ها و آگاهیها به‌دست آنها تحقق یابد.

🇮🇷امروز یکی از مهمترین مسائل جهان اسلام، مسأله‌ی فلسطین است که دررأس همه‌ی مسائل سیاسی مسلمانان با هر مذهب و نژاد و زبان قرار دارد. بزرگترین ظلم قرنهای اخیر در فلسطین اتفاق افتاده است. در این ماجرای دردآور، همه چیز یک ملت، سرزمینش، خانه و مزرعه و دارائیهایش، حرمت و هویتش مصادره شده است.

 این ملت به توفیق الهی شکست را نپذیرفته و از پا ننشسته و امروز از دیروز پرشورتر و شجاعانه‌تر درمیدان است، ولی نتیجه‌ی کار نیازمند کمک همه‌ی مسلمانان است.ترفند معامله‌ی قرن که به‌وسیله‌ی امریکای ظالم وهمراهان خائن‌اش زمینه‌سازی میشود، جنایتی در حق جامعه‌ی بشری و نه ‌فقط ملت فلسطین است. ما همگان را به حضورفعال برای شکست این کید و مکر دشمن فرا میخوانیم و به حول و قوه‌ی اله آن را و همه ترفندهای دیگر جبهه‌ی استکبار را دربرابرهمت و ایمان جبهه‌ی مقاومت محکوم به شکست میدانیم.

قالَ اللهُ العَزیز: اَم یُریدونَ کَیداً، فَالَّذینَ کَفَروا هُمُ المَکیدون. صَدَقَ‌اللهُ العَلیُّ العَظیم. توفیق و رحمت وعافیت وقبولی طاعات را برای همه‌ی حجاج محترم از خداوند مسألت میکنم.

 

سیّد علی خامنه‌ای

14 مرداد 1398 مصادف با 3 ذی‌الحجة 1440

بینش اجتماعی سیاسی

0 نفر این خبر را پسندیده اند